tumu
Kısaca Erasmus
Kültür & Sanat
  
Eğitim
  

Kısaca Erasmus

Erasmus , Avrupa Birliği’ne üye veya aday ülkelerin uyguladığı bir öğrenci ve öğretim görevlisi değişim programıdır. Bu program Avrupa Birliği tarafından yürütülmekte olup yalnızca yükseköğretimle ilgili uygulamaları kapsamaktadır. Dolayısıyla erasmus programına katılabilmek için öğrenci veya öğretim görevlisi olmak şarttır.


Erasmus programı kapsamında her yıl binlerce öğrenci ve öğretim görevlisi, eğitim ve öğretim faaliyetlerinin bir kısmını yurt dışında devam ettirmektedir. Bu zaman dilimi içerisinde pek çok araştırma projeleri, bilimsel ve müfredat geliştirme çalışmaları yapılmaktadır. Aynı zamanda çalışmalarını sürdüren öğrenci ve öğretim görevlilerine karşılıksız ücret ödenmektedir. Tüm bu çalışmalarla Avrupa’da yüksek öğrenimin kalitesinin artırılması, farklı kültürlerle etkileşimin sağlanması ve yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile işbirliği yapmaları hedeflenmektedir. Bunun sonucunda ise küreselleşen Dünya’da Avrupa’yı yükseköğretim alanında öne çıkarmak esas amaçtır.


Erasmus kesinlikle bir dil öğrenme, seyehat etme, burs ve diploma alma programı değildir. Ancak program dışında kalan süre içerisinde para kazanmak veya dil öğrenmek mümkündür. Erasmus programı hakkında daha detaylı bilgiye bu sayfadan ulaşabilirsiniz.